STRONA GŁÓWNA
  
  ŻYCIORYS
  
  GALERIA
  
  Pozostałe

    Józef Penkowski urodził się 18 września 1930 roku w Szemudzie, na Kaszubach, w powiecie wejherowskim. Był 8 dzieckiem, spośród dwanaściorga, Władysława i Tekli z domu Górskiej.
    Szkołę podstawową ukończył w Szemudzie. Po wojnie uczęszczał do gimnazjum w Wejherowie. 28 sierpnia 1946 roku wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego w Górnej Grupie. Tam w prywatnym gimnazjum męskim uzupełnił studia gimnazjalne. Nowicjat, studia licealne oraz filozoficzno-teologiczne odbył w latach 1948-1957 w Misyjnym Seminarium Duchownym św. Wojciecha w Pieniężnie. Pierwsze śluby zakonne złożył 8 września 1950 roku, a wieczyste 9 lipca 1955 roku. 19 sierpnia 1956 roku przyjął święcenia kapłańskie.
    Zaraz po święceniach kapłańskich pracował jako nauczyciel religii w II Liceum we Wrocławiu, zdobywając równocześnie maturę państwową. W 1958 roku decyzją przełożonych został skierowany na studia w zakresie historii powszechnej na Katolicki Uniwersytet Lubelski w Lublinie.
    W 1961 roku otrzymał nominację na lektora historii filozofii i misjologii w Misyjnym Seminarium Duchownym w Pieniężnie. W 1962 roku wyjechał na studia etnologii i religioznawstwa do Fryburga w Szwajcarii gdzie otrzymał stypendium Szwajcarskiej Fundacji Federalnej do Badań Zasadniczych. W 1965 roku wyjechał do Afryki, do Tanzanii, gdzie prowadził badania antropologiczne. Na początku 1967 roku wrócił do Szwajcarii i stamtąd wezwała go do Rzymu nuncjatura...
dalej >>>
Kontakt: rafal@penkowski.com