STRONA GŁÓWNA
  
  ŻYCIORYS
  
  GALERIA
  
  Pozostałe

ŻYCIORYS (2003-2006) STRONA: 1/2


    Ks.Józef Penkowski 1 sierpnia 2003r. został przeniesiony do Polski i zamieszkał w Domu Misyjnym św. Józefa w Górnej Grupie. o. Józef trafił do oddziału Symeona (oddział starszych i chorych). Z czasem zaczęły się u niego pojawiać problemy krążeniowe. Stan jego zdrowia uległ nagłemu załamaniu 2 lutego 2006r. Zmarł 3 lutego 2006r., wkrótce po przewiezieniu go do szpitala w Grudziądzu.
Pogrzeb o. Józefa Penkowskiego odbył się 7 lutego w Górnej Grupie, gdzie spoczął na cmentarzu klasztornym.
    W Górnej Grupie przed 60 laty rozpoczęła się droga jego misyjnego i kapłańskiego powołania i tam się zamknęła...

    O. Józef spędził w Wiecznym mieście 36 lat, czyli większą część swego życia. Nic zatem dziwnego, że właśnie z tego okresu pochodzą wspomnienia ludzi, którzy przez wiele lat byli blisko niego. W homilii w czasie Eucharystii odprawionej za niego 7 lutego w Kolegium Werbistowskim (Collegio del Verbo Divino) w Rzymie, wicegenerał o. Konrad Keler mówił, że był przykładem prostego i skromnego stylu życia. W jego celi znajdowały się tylko rzeczy najkonieczniejsze. Daleki był od współczesnego konsumizmu. Jako ciekawostkę współbracia podają, że przez dziesiątki lat można było go widzieć w swetrze z białej owczej wełny, który na drutach zrobiła mu jego matka z okazji święceń kapłańskich. Cenił ten sweter jako swego rodzaju relikwię po matce.
    We mszy św. wspomnieniowej w Muzeach Watykańskich 10 lutego 2007r. wzięło udział ponad 100 osób. Dawni współpracownicy o. Józefa podkreślali...  
<<< wstecz dalej >>>
Kontakt: rafal@penkowski.com